Bize Ulaşın0 352 503 03 01
Çalışma SaatlerimizPzt - Cum: 9:00 - 17:00
Bize Ulaşın0 352 503 03 01
Çalışma SaatlerimizPzt - Cum: 9:00 - 17:00

Gıda ambalajlarında nanogümüş kullanımı güvenli midir?

Gıda ambalajlarında nanogümüş kullanımı güvenli midir?

Nanoteknoloji; elektronik, gıda, tekstil, sağlık ve kozmetik ürünleri olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılan son yılların en yenilikçi uygulamalı bilimi olmuştur. Birçok alanda kullanılmasının yanı sıra insan sağlığı açısından da oluşturabileceği potansiyel zararlı etkileri de çok merak edilmektedir. Bu sebeple de yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar nanomaddelerin kullanımının güvenliğine açıklık getirmeye başlamıştır.

Nanogümüş ise nanomaddeler arasında yüksek antimikrobiyal etkisi sebebi ile en çok kullanım alanına sahip olan maddedir. Bu sebeple de gıda ambalaj ürünlerinde kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Öte yandan ise gıda ambalajlarında kullanılan nanogümüşün temas ettiği gıdalara geçip geçmediği ise merak edilen bir konudur.

Avrupadaki  yasal düzenlemelere bakıldığı zaman gıda ile temas eden malzemelerin belli kurallara uygunluğunun olması gerekmektedir. Avrupa Birliği Komisyon Kararlarına bakıldığı zaman tüketiciler için gıda maddeleri ile temas eden plastik malzemenin içinde kullanılabilecek maddeler ile ilgili bilgi EU No 10/2011 Ek 1 de belirtilmiştir. Ambalaj malzemesi yada saklama kabı içerisinde kullanılan gümüşün gıdaya geçişine izin verilen maksimum miktar ise 0,01 mg/kg olarak belirtilmiştir. (Gallocchio, et al., 2016)

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda ambalaj poşetlerinden yada saklama kaplarından gıdaya nanogümüş geçişi çeşitli koşullarda incelenmiştir. Örneğin; bu çalışmalardan 2016 yılında İtalya’daki bilim adamları tarafından yapılan analizlerde; evsel saklama ( saklama: 5 – 12 o C / – 18 o C ) ve de kullanım koşullarında (çözme: 22 / 5 o C)  nanogümüşün gıda yüzeyine geçişinin olmadığı  görülmüştür. (Gallocchio, et al., 2016)

2013 yılında İspanya’da çalışma yapan bilim adamları, plastik kaplardan gıdaya nanogümüş geçişini  40 o C ve 70 o C lik fırın ve mikrodalga koşullarında test etmişlerdir. Isı ile nanogümüş geçişinin olduğunu ve de mikrodalga tipi ısınmada nanogümüş geçişinin daha fazla olduğunu tespit etmişlerdir. Fakat yapılan analizlerde, nanogümüşün Avrupa Birliği tarafından belirtilen limitlerin altında insan sağlığını tehdit etmeyecek çok az miktarlarda gıdaya geçtiğini gözlemlemişlerdir. (Echegoyen & Nerin, 2013)

Kaynak : Gallocchio, F. ve diğerleri, 2016. Testing nano-silver food packaging to evaluate silver migration and food spoilage bacteria on chicken meat. Food Additives and Contaminants: Part A, 33(6), pp. 1063-1071.

Echegoyen, Y. & Nerin, C., 2013. Nanoparticle release from nano-silver antimicrobial food containers. Food and Chemical Toxicology, Cilt 62, pp. 16-22.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir