Bize Ulaşın0 352 503 03 01
Çalışma SaatlerimizPzt - Cum: 9:00 - 17:00
Bize Ulaşın0 352 503 03 01
Çalışma SaatlerimizPzt - Cum: 9:00 - 17:00

Yeşil Nanoteknoloji

Yeşil Nanoteknoloji

Metal nanopartiküllerin farklı sektörlerde hızlı bir şekilde kullanılmasına devam edilirken, bu maddelerin üretimi ile ilgili olası çevresel etkileri de artan merak konusudur.  Bunun sebebi ise nanopartiküllerin üretiminde genellikle potansiyel olarak çevreye zararlı olabilecek kimyasal ve fiziksel metotların kullanılmasıdır.

Son yıllarda ise geleneksel metotlara alternatif olarak verimli, ucuz ve de çevresel olarak güvenli “yeşil” üretim olarak da adlandırılan biyolojik sentez ön plana çıkmaktadır. Biyolojik sentez olarak adlandırılan yöntem ise bitki, yosun, bakteri, mantar ve hatta insan hücreleri kullanılarak yapılan yöntemdir. Bununla inorganik metal iyonları, canlı organizma içindeki indirgeyici özellikteki protein ve de metabolizmaya ait maddelerce metal nanopartiküllerine dönüştürülmektedir.

Nanopartikül üretiminde ise bitkiler ile yapılan çalışmalar daha başarılı sonuçlar vermiştir. Bitkilerin gövdelerinin yüzeylerinde, belli yerlerinde ve dokularında metal iyonlarını indirgeyebildikleri uzun zaman öncesinden, madenciliğe ekonomik açıdan uygun olmayan yerlerde bitkilerin metalleri çıkarmak için kullanılması sebebi ile bilinmektedir.

Fakat ilginç olan ise bitkiler ile yapılan çalışmalar neticesinde bu metallerin nanopartikül boyutlarında bitki yapısında bulunduğunun ortaya çıkarılmasıdır. Bitkilerin yüzyıllardır yapmaya alışkın oldukları bu prosesin teknolojik amaca yönelik  olarak kullanıma dönüşümünün sağlanması önemli bir adımdır.

Kaynak: Makarov, V. V. ve diğerleri, 2014. “Green” Nanotechnologies: Synthesis of Metal Nanoparticles Using Plants. Acta Nataruae, 6(1), pp. 35-4.

Resim: Courtesy www.phys.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir